Barn och utbildning
Utbildning för vuxna
Vuxenutbildningen
SFI - Svenska för invandrare
Svenskundervisning för invandrare är grundläggande utbildning i svenska språket för vuxna som inte har svenska som modersmål.
Man har rätt att studera i sfi när man:
Varje kommun har ansvar för att vuxna som har rätt till sfi och bor i kommunen också får utbildning. När någon, som har rätt till utbildningen, har anmält sig för att studera i sin hemkommun ska utbildningen starta inom en till tre månader. Detta är kommunens skyldighet.
(se skollagen, 22 kap, 11 §§)
Vuxenutbildningen i Härnösand köper tjänsten Sfi och samhällsorientering av Härnösands folkhögskola
Sfi-bonus innebär att du kan få pengar om du klarat vissa kurser på sfi.
Då kan de som just kommit hit till Sverige lära sig svenska fortare och lättare få ett arbete. Information om sfi-bonus
Du ska söka om sfi-bonus på en särskild blankett som din kommun har.
Ansökan om sfi-bonus
(pdf, 507.3 kB)
Aida Rustemovic
Telefon: 0611 - 34 83 37
E-post: aida.rustemovic@harnosand.se
Sidansvarig:






Härnösands kommun | 871 80 Härnösand | Telefon: 0611-34 80 00 | Fax: 0611-34 80 30 | Besöksadress: Rådhuset, Nybrogatan 8 | Plats på kartan
Org. nr: 212000-2403 | Skicka e-post till Härnösands kommun | Skicka e-post till infoavdelningen | Felanmälan | Intranet - personalsidor - FirstClass