Publicerad
Härnösand på plats 17 när det gäller service

Linda Fransson, livsmedel, Dick van Asperen, bygglov och Monica Friman, miljö är några av samhällsförvaltningens medarbetare.
Härnösands företagare ger kommunens service mycket höga betyg i den årliga mätningen Insikt. Härnösand hamnar på plats 17 i Sverige i den totala rankingen och får betyg som klassas som ”mycket höga” på alla områden.
– Ett väldigt fint resultat och både roligt och viktigt att företagarna är nöjda med den service de fått. Det är precis så vi vill att det ska vara. Härnösand är och ska vara en attraktiv kommun för företag att verka i, säger kommunstyrelsens ordförande Andreas Sjölander (S).
Undersökningen är en så kallad NKI-undersökning (Nöjd KundIndex) och görs av Sveriges kommuner och regioner (SKR). De som har svarat på enkäten är företag som har haft konkreta ärenden under det senaste året. De svarande anger sina omdömen på en skala 0-100 där allt över 80 räknas som mycket högt.
Härnösand får genomgående mycket höga omdömen. Högst får Livsmedel med 86, miljö får 82 och bygglov 81. Totalt ger det ett snitt på 83 och alltså plats 17 av de 191 kommuner som valt att vara med.
– Det är ett väldigt fint betyg till de medarbetare som jobbar med dessa frågor och resultatet är helt beroende av deras goda arbete. Rankingen bygger ju på att företag som har haft ärenden hos oss under året tycker till om den service de fått, säger Helena Elfvendal (MP), ordförande för samhällsnämnden som ansvarar för alla de områden som ingår i undersökningen.
Dela sidan