Publicerad

Vindkraften kan utvecklas – men bara i befintliga vindkraftsparker

vindkraftssnurra mot blå himmel

Energimyndigheten föreslår områden som kan bli riksintresse för framtida vindkraft. Kommunen är i grunden positiv till vindkraft, men tycker att endast befintliga vindkraftsområden ska kunna utvecklas med ny teknik som gör det möjligt att öka kapaciteten.

Energimyndigheten har presenterat förslag på vilka platser i landet som ska pekas ut som riksintresse för vindkraft. Dessa områden ses som särskilt viktiga för Sveriges framtida energiförsörjning.

Men kommunens linje är tydlig. Inga nya vindkraftsparker ska byggas i kommunen. Däremot ska befintliga vindkraftsområden kunna utvecklas med ny teknik som gör det möjligt att öka kapaciteten. Därför föreslår kommunen också justeringar i flera av de föreslagna riksintresseområdena.

I Härnösand handlar det om förslag till fyra landbaserade områden som utpekas som riksintresse: Hästkullen, Björnlandhöjden, Stormon och Möckelsjöberget samt Spjutåsberget.

För Hästkullen och Björnlandhöjden vill kommunen att gränserna justeras så att de bättre följer dagens etablerade vindkraftsområden där Hästkullen blir större och Björnlandhöjden mindre. För Stormon och Möckelsjöberget är kommunen i huvudsak positiv men pekar på att andra markintressen behöver kunna vägas in i framtiden. Vid Spjutåsberget, där två vindkraftverk redan finns, menar kommunen att området bör minska något åt öster för att skydda friluftsområdet Fälleberget.

Sammantaget ser Härnösands kommun positivt på Energimyndighetens förslag och betonar vikten av tydliga, relevanta och lokalt anpassade riksintresseområden som stödjer en långsiktigt hållbar energiutbyggnad.