Publicerad

Nu kan du bada på Snibbens badplats igen

Vatten

Den senaste provtagningen av badvattnet vid Snibbens badplats visar provresultat med bra och tjänliga värden. Nu går det bra att bada igen.

Detta innebär att ingen avrådan från bad finns på någon av våra kommunala badplatser.

Vi har fått mycket frågor om badvatten och provtagning de senaste veckorna för att förklara följer här lite fakta:

  • Dåliga provresultat behöver inte betyda att en hel sjö är förorenad. Halterna av bakterier kan variera lokalt och påverkas av exempelvis fåglar, andra djur, vind, strömmar eller kraftiga regn.
  • De prover som tas är stickprover, vilket innebär att de visar vattenkvaliteten just där och när provet togs. Om ett prov visar förhöjda halter är det därför viktigt att ta ett omprov. Omprovet hjälper till att avgöra om det rör sig om en tillfällig och lokal förorening eller om det finns en mer omfattande påverkan på badvattnet.
  • Under tiden efter vi fått ett dåligt provresultat på en badplats avråder vi från bad tills nya provsvar visar att vattnet åter är tjänligt.

Kommunen följer försiktighetsprincipen och vår badvattenprovtagning och uppföljning fungerar enligt svenska riktlinjer.