Publicerad

Höstens första utställningar drar igång på Härnösands Konsthall!

bildmontage med verk av Caroline Harrius och Charlotta Hammar

Verk till vänster: Caroline Harrius. Verk till höger: Charlotta Hammar.

Torsdagen den 11 september kl. 18:00 invigs aktuella utställningar av Charlotta Hammar och Caroline Harrius på Härnösands Konsthall. Det bjuds på samtal, mingel & lättare tilltugg. Fri entré!

Utställning av Carlotta Hammar
I salarna på plan två visar Härnösands Konstförening utställningen "Red sky in the morning, sailors take warning" av Charlotta Hammar. I sitt konstnärskap arbetar Charlotta Hammar med frågor om existentiell oro och krisberedskap. Fotografierna i utställningen kommer från olika serier som alla har gemensamt att de tar upp frågor om hur det är att leva i en osäker värld och vad vi kan göra för att inte helt förlora hoppet.

Utställning av Caroline Harrius
I Galleri Elna på plan ett visas utställningen "Lilla Glyptoteket" av Caroline Harrius. I sin aktuella utställning utforskar Caroline Harrius hemmet som en skulptursamling. Att undersöka och värna om hantverkskunnande kopplat till kvinnligt görande är centralt i Harrius praktik som keramiker.

Utställningarna pågår fram till och med 31 oktober 2025.