Kontakt och information

Royaltyfri bild från Scandinav Bildbyrå köpt 2012-08-27

Härnösands gymnasium
Brunnshusgatan 20
871 34 Härnösand
E-post: gymnasiet@harnosand.se
Telefon: 0611 - 34 84 01

Sjukanmälan elever

Sjukanmälan skall anmälas dagligen i Schoolity Länk till annan webbplats. innan elevens första lektion påbörjas. Elever under 18år skall alltid sjukanmälas av vårdnadshavare.

Läsårstider

Aktuella läsårstider på Härnösands gymnasium

Läsåret 2023/2024

Höstterminen 2023: 24 augusti – 21 december

Lovdagar:

  • Höstlov vecka 44, måndag 30 oktober – fredag 3 november

Vårterminen 2024: 8 januari – 14 juni ( Skolstart 9/1 )

Lovdagar:

  • Studiedag 8 januari
  • Vinterlov vecka 10, måndag 4 mars – fredag 8 mars
  • Påsklov vecka 14, tisdag 2 april – fredag 5 april
  • Lovdagar, 10 maj samt 7 juni

Läsåret 2024/2025

Höstterminen 2024: 21 augusti – 20 december

Lovdagar:

  • Höstlov vecka 44, måndag 28 oktober – fredag 1 november

Vårterminen 2025: 7 januari – 12 juni

Lovdagar:

  • Studiedag 7 januari + ytterligare en tillkommer
    under läsåret. Datumet kan dock variera mellan
    skolorna.
  • Vinterlov vecka 10, måndag 3 mars – fredag 7 mars
  • Påsklov vecka 14, tisdag 18 april – fredag 25 april
  • Lovdagar 2 maj och 30 maj

Expedition

Expeditionens öppettider - Lunchstängt 12.00-13.00

Veckodag

Förmiddag

Eftermiddag

Måndag

8.00-10.00

13.00-16.00

Tisdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Onsdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Torsdag

8.00-12.00

13.00-16.00

Fredag

8.00-12.00

13.00-14.30

E-post: gymnasiet@harnosand.se
Telefon: 0611 - 34 84 01

Administration

Elevkonsulent
Annelie Persson
Telefon: 073-274 54 50
E-post: annelie.persson@harnosand.se

Antagningshandläggare
Sofie Granlund
Telefon: 0611-34 84 06
E-post: antagning@harnosand.se

Skolledning

Verksamhetschef
Jonas Albonius
Telefon: 0611-34 85 95
E-post: jonas.albonius@harnosand.se

Rektor
Helene Hålldin
Telefon: 070-302 31 58
E-post: helene.halldin@harnosand.se

Rektor
Anna Bergman
Telefon: 070-203 60 21
E-post: anna.bergman@harnosand.se

Kulturskolechef
Biträdande skolledare
Marie Sjöström
Telefon: 073-460 46 75
E-post: marie.sjostrom@harnosand.se

Tf rektor
Dan Elfvendal
Telefon: 070-238 67 29
E-post: dan.elfvendal@harnosand.se

Biträdande skolledare
Ann-Christine Andersson
Telefon: 070-270 46 38
E-post: ann-christine.andersson@harnosand.se

Elevhälsan på gymnasiet

Skolsköterska
Maud Blad
BF, ES, LÄR, VO, RL, SX, VF, IMA, IMS
Telefon: 070-347 07 80
E-post: maud.blad@harnosand.se

Skolsköterska
Karin Tomley
Mottagning nyanlända, Anpassat gymnasium
Telefon: 070-166 09 87
E-post: karin.tomley@harnosand.se

Skolsköterska
Eva Nordgaard
EK, SA, TE, NA
Telefon: 070-339 29 60
E-post: eva.nordgaard@harnosand.se

Skolkurator
Camilla Sundström
EK, NA, SA, TE, IMS, Anpassat gymnasium
Telefon: 070-190 81 22
E-post: camilla.sundstrom@harnosand.se

Studie- och yrkesvägledare

Ekonomiprogrammet, estetiska programmet, naturvetenskapsprogrammet, teknikprogrammet och samhällsvetenskapsprogrammet.

Studie- och yrkesvägledare
Sara Viklund
Telefon: 070-404 75 17
E-post: sara.viklund@harnosand.se

Barn- och fritidsprogrammet, lärlingsutbildningen, restaurang- och livsmedelsprogrammet, sjöfartsprogrammet, VVS- och fastighetsprogrammet och vård- och omsorgsprogrammet.

Studie- och yrkesvägledare
Christoffer Wallin
Telefon: 070-301 24 62
E-post: christoffer.m.wallin@harnosand.se

Introduktionsprogrammen

Studie- och yrkesvägledare
Karin Selin
Telefon: 070-341 22 44
E-post: karin.selin@harnosand.se