Publicerad

Vi håller ställningarna i sommar

Härnösands havsbad Smitingen.

Härnösand sjuder av liv just nu – precis som det ska vara i en riktig sommarstad! Det är massor av besökare på vår vackra strand Smitingen, och vi har många fler smultronställen som lockar också.

Våra hotell, campingar och husbilsplatser är välfyllda, och gatorna myllrar av besökare från när och fjärran. Extra roligt att så många turister från Tyskland och andra delar av Europa har hittat tillbaka!

Vi ska erkänna – vi är lite tagna på sängen av det stora trycket. Det kan vara svårt att hitta parkering, det är köer på sina håll, och ibland får vi alla ha lite extra tålamod. Men vilket fantastiskt kvitto på att Härnösand lockar!

Vi håller ställningarna – och vi gör det tillsammans. Vi visar tålamod, hjälps åt och ger våra gäster ett varmt bemötande. Tack till alla som bidrar till att göra sommaren i Härnösand till något alldeles extra.

På Mitt Härnösand kan du läsa mer om våra smultronställen och besöksmål Länk till annan webbplats.