Publicerad
Yrkesresan har startat – Koltrastarna flyger!

Yrkesresan är en nationell utbildningssatsning för all personal inom funktionshinderområdet. Målet med Yrkesresan är att stärka både kompetens och yrkesstolthet hos medarbetare och chefer. Nu har resan startat inom Funktionsstöd i Härnösand och ett av de första gängen ut är personalen på Koltrastsvägen 139, gruppbostad LSS. De är glada och positiva efter att ha packat sin första ”resväska”.
Deltagarna ska erbjudas bästa tillgängliga kunskap på ett samlat och pedagogiskt sätt, och det finns utbildningar för många olika verksamheter. Alla utbildningar är ”portionsförpackade” i avsnitt, så kallade resväskor, som fokuserar på olika delar av arbetet. Arbetskamraterna från Koltrastvägen 139 har i sin första del arbetat med Grundläggande värden som bland annat innehåller lagar och regler.
Utbildningen är på arbetstid och innehåller både individuella delar och gruppdiskussioner. Även om det inte alltid är helt lätt att hitta tid till studier är personalen positiv.
Röster från deltagarna
”Det här är guld värt. Vi får ett helikopterperspektiv och alla får samma grund att stå på. De diskussioner vi har här hinner vi inte ha på ett vanligt APT.”
”En hel del saker har vi koll på redan, men vi får jättebra påminnelser. Det blir som hjärngympa och vi kan få in nya tankesätt.”
”Vi har fått med oss flera saker som vi nu ska ta med oss och prova ”hemma” på boendet. En sak vi ska göra direkt är att prata om drömmar och mål.”
Alla delar i utbildningen bygger både på forskning om och erfarenhet från olika delar av socialtjänstens verksamheter.
Målet är att alla tillsvidareanställda inom Funktionsstöd: LSS och socialpsykiatri – totalt cirka 250 stycken – ska gå den del av Yrkesresan som kallas Basen.
Totalt fyra enheter ingår nu under våren 2025 som en pilotgrupp för uppstart av Yrkesresan, för att samtliga enheten inom Funktionsstöd skall kunna påbörja sin Yrkesresa under hösten 2025.
Dela sidan