Publicerad
Härnösand bäst på att göra Sverige vildare
.jpg)
Härnösands kommun jobbar mycket för att skapa bra vilda miljöer för bin och andra pollinerare. Förra året hade Härnösand omvandlat mest yta av alla de kommuner som rapporterade in sina åtgärder till Världsnaturfonden (WWF). WWF uppmanar även privatpersoner att göra Sverige vildare.
Förra året hade Härnösand omvandlat 90 000 kvadratmeter yta till vildare ytor, till exempel ängsmark. I år har ytan ökat ytterligare till drygt 105 000 kvadratmeter.
– Vi toppade listan i fjol, nu får vi se hur det går i år, säger Mona Lidén, teknisk handläggare på samhällsförvaltningen, med ansvar för bland annat parkmark.
Kommunen har även börjat skapa så kallade faunadepåer av sly. Den sly som röjs samlas ihop och formas ungefär som en häck och blir därmed till en attraktiv miljö för skalbaggar, insekter och andra småkryp.
WWF har en kampanj för att göra Sverige vildare. När många naturliga ängsmarker försvinner behöver bin, humlor, fjärilar och andra pollinerare andra miljöer och alla människor uppmanas att hjälpa till.
– Det finns många trädgårdar som kan bli mer vilda, men även den som bara har en balkong kan hjälpa till, säger Mona Lidén.
Bra tips på vad du som privatperson kan göra finns på WWF:s hemsida Länk till annan webbplats.
Du kan också anmäla de ytor du gjort vilda till WWF Länk till annan webbplats.
Dela sidan