Publicerad
Bra att veta inför båtsommaren 2025
.jpg)
Södra gästhamnen vid Kanaludden fungerar precis som vanligt.
Sommaren 2025 blir en annorlunda sommar för båtlivet i Härnösand. Brobygget gör att det inte blir någon broöppning och därmed går det inte att passera genom stan med båt.
Torsdag 15 maj öppnar kommunens tre gästhamnar. Bra att veta är att stoppet för broöppning inte bara gäller Nybron utan även Västra Kanalbron. Större båtar kan alltså inte ta sig in i Nattviken.
En annan stor förändring är att Norra gästhamnen, Skeppsbron är flyttad lite längre norrut till Kronholmssidan och har endast fem platser och ingen el.
Det här gäller om du kommer söderifrån:
Södra gästhamnen, Kanaludden fungerar precis som vanligt. Gästhamnen i Nattviken är öppen som vanligt, men fungerar endast för båtar som inte behöver broöppning.
Det här gäller om du kommer norrifrån:
Båtar som är max tre meter höga kan passera under den tillfälliga bron. För övriga tar det stopp där. Norra gästhamnen, inklusive serviceflotte, har flyttats till piren vid sjömacken på Kronholmen. Den har fem platser, men ingen el. Den som behöver el hänvisas till någon av de andra gästhamnarna.
Telefon till gästhamnsvärd är 0611-34 82 78.
Dela sidan