Publicerad
Bättre samverkan med Försvarsmakten
.jpg)
Det pågår en snabb utbyggnad av totalförsvaret i Sverige och försvarsmakten satsar bland annat i Härnösand. Nu vill kommunstyrelsen bilda ett samverkansforum med försvarsmakten för att få till en bra dialog och samverkan kring verksamheter och satsningar i Härnösand.
Försvarsmakten har idag cirka 125 anställda i Härnösand och har nyligen förvärvat mark runt marinhamnen och i anslutning till skjutfälten.
– Vi har ett allt mer allvarligt och osäkert omvärldsläge och vi i Härnösand vill vara med och bidra till att stärka Sveriges försvar. Det ska vi göra i god dialog och samverkan med försvarsmakten, säger Ingemar Wiklander (KD), majoritetsföreträderare i kommunstyrelsen.
- Försvarsmakten är viktig för Härnösand och vi har allt att vinna på ett gott samarbete, säger kommunstyrelsens ordförande Jonas Bergström (S).
Dela sidan
